Baterie litowo – jonowe, a litowo – polimerowe

Akumulator litowo – jonowy – należy do najbardziej rozpowszechnionych w codziennym użytku, ponieważ znajduje zastosowanie praktycznie w każdym przedmiocie elektronicznym. Z tego rodzaju baterii korzystają telefony, laptopy oraz wiele innych przenośnych urządzeń. W przypadku akumulatorów litowo – jonowych elektroda jest wykonana z węgla o porowatej powierzchni, druga zaś z tlenków metali. Za elektrolit służy ciecz z solami litowymi lub ewentualnie ciało stałe. W akumulatorach tego typu nie występuje efekt pamięci (zmniejszania się pojemności akumulatora)

Akumulatory litowo – jonowe wiodą prym wśród licznych urządzeń, jednak potrzeby użytkowników cały czas rosną. W efekcie są potrzebne coraz wydajniejsze rozwiązania, które będą w stanie sprostać stawianym im oczekiwaniom. Następcą akumulatorów litowo – jonowych w niedługim czasie pewnie zostaną akumulatory litowo – polimerowe, których charakterystyce warto przyjrzeć się bliżej.

Akumulator litowo – polimerowy

Litowo – polimerowy akumulator to nic innego jak wariant znanego już akumulatora litowo – jonowego. Istnieje między nimi jednak pewna zasadnicza różnica – postać elektrolitu. W wersji litowo – jonowej jest on płynny, natomiast w polimerowej ma stan stały lub żelowy. Zalety tej nowocześniejszej formy akumulatora spowodowały, że szybko odnalazł się on w zaawansowanych gałęziach przemysłowych  – jak np. w robotyce.

Ogniwo akumulatora litowo – polimerowego jest zbudowane w całości z przewodzących polimerów oraz litu, które są zamknięte w szczelnie laminowanej powłoce. Z przodu znajdują się dwa wyprowadzenia, anoda ze związków grafitu oraz katoda ze związków litu. Elektrolit dzięki stałej lub żelowej postaci zachowuje swoją pierwotną formę niezależnie od położenia oraz sytuacji. W efekcie użytkowanie tego typu akumulatorów jest znacznie bezpieczniejsze i charakteryzuje się mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia ryzyka wycieku.

Akumulatory są komponentami, które mogą ulec rozszczelnieniu w efekcie, którego może dojść do wycieku lub wybuchu. Z uwagi na fakt, że elektrolit w polimerowych akumulatorach jest stały lub żelowy tego typu wypadki są znacznie rzadsze. Wpływa to na dłuższą żywotność akumulatorów oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki nowocześniejszym rozwiązaniom akumulatory litowo – polimerowe osiągają znacznie wyższą sprawność przy mniejszych wymiarach zewnętrznych.

Akumulatory tego typu to przyszłość nie tylko dla robotyki, ale również wielu codziennie użytkowanych urządzeń, które towarzyszą użytkownikom na co dzień. Technologia ta coraz wyraźniej wychodzi poza swoje granice pozwalając na pełniejsze wykorzystanie potencjału różnych sprzętów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.