Jak dbać o baterię w laptopie?

Bateria w laptopie wskutek codziennego użytkowania siłą rzeczy się eksploatuje. Po jakimś czasie można wyraźnie zauważyć, że czas, który laptop jest w stanie wytrzymać bez bycia podłączonym do sieci znacznie się skrócił. Kupno nowej baterii jest często jedyną opcją na odzyskanie pełnej, energetycznej sprawności sprzętu, mobilności oraz komfortu z użytkowania. O baterię trzeba jednak dbać, nie wystarczy zamontować ją w laptopie podłączyć kabel ładujący i utrzymywać na poziomie 100%. Wielu użytkowników nagminnie popełnia te same błędy w obchodzeniu się ze swoim sprzętem mobilnym. Żywotność baterii w laptopach można przedłużyć. W rezultacie można się ustrzec przed nowymi kosztami w przyszłości oraz mieć pewność, że sprzęt będzie wydajnie służyć przez długi czas.

Utrzymanie pewnego poziomu naładowania

Ładowanie baterii w laptopie cały czas do oporu szybko odbija się negatywnie na żywotności ogniw. Nie ma sztywnej granicy procentowej jednak przyjęło się, że najlepiej jest utrzymywać baterię w około 3/4 pojemności, ładując ją do tego poziomu. Doprowadzanie do pełnego rozładowania nie jest zalecane. Pamiętać trzeba, że każda bateria ma określoną ilość cykli ładowania. Po przekroczeniu pewnej granicy spadek pojemności zaczynie być zarówno widoczny, jak i odczuwalny.

Nie korzystać z baterii z ciągle podłączonym zasilaniem

Jest to najczęstszy błąd. Laptop to nie komputer stacjonarny, jednak wiele osób w ten właśnie sposób go użytkuje. Gdy zasilanie jest podłączone do laptopa często przez wiele tygodni, to żywotność baterii spada w błyskawicznym tempie. W momencie, gdy bateria utraci cząstkę pojemności, układ zasilania zaczyna ją doładowywać i tak w kółko. W rezultacie bycia ciągle podłączoną do sieci, bateria wykonuje dziesiątki mini cykli ładowania dziennie. Rozwiązaniem jest wyjęcie baterii z laptopa o ile planuje się go trzymać na kablu przez dłuższy czas. Przechowując baterię trzeba pamiętać, że najlepszym dla nich środowiskiem będzie chłodna i sucha przestrzeń.

Temperatura

Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na kondycję baterii zarówno tą krótko, jak i długoterminową. Zapewnienie dostępu powietrza do wlotów wentylacyjnych jest kluczowe. Wiele osób korzysta z laptopa trzymając go na kolanach, co szybko sprawia, że cały sprzęt zaczyna się nagrzewać. Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się komponentów. Są one w rezultacie w stanie ulec uszkodzeniu jak i uszkodzić komponenty znajdujące się w ich sąsiedztwie. Rozwiązaniem, które pomoże utrzymać laptop w odpowiedniej temperaturze, a tym samym przedłuży żywotność baterii jest podstawka chłodząca. Również monitorowanie temperatury laptopa za pomocą specjalnych programów jest dobrym rozwiązaniem, które daje sygnał, kiedy interweniować.

Mamy nadzieję, ze dzięki tym prostym wskazówkom będziecie mogli cieszyć się pełną wydajnością swojej baterii przez długi czas.

Sprawdźcie też https://blog.swiatbaterii.pl/jak-korzystac-z-baterii/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.