Każdy użytkownik niejednokrotnie poczuł, że urządzenie mobilne, którego używa staje się nagle cieplejsze, a niekiedy nawet potrafi oparzyć. Wysokie temperatury w urządzeniach oznaczają zmarnowaną energię. Idealnych rozwiązań póki co nie ma. Wiedząc skąd bierze się wysoka temperatura łatwiej jest jej uniknąć.
Dlaczego telefon się nagrzewa?
Jednym z powodów jest praca układów scalonych, które wydzielają duże ilości ciepła. Im bardziej wymagające urządzenie tym temperatura robi się wyższa. Drugim powodem jest wydzielanie się ciepła z powodu zachodzących w ogniwach reakcji chemicznych. Telefon nagrzewa się również przy ładowaniu. Nie warto, zatem trzymać go na ładowarce przez długi czas. Oznacza to, że trzeba opracować sobie harmonogram ładowania. Idealny przedział naładowania baterii to 30 – 70/80%. Inną przyczyną nagrzewania się telefonu może być również duża liczba aplikacji, które wymagają zaangażowania większej ilości procesów przez urządzenia. Wyłączenie niektórych aplikacji by nie działały w tle pozwoli lepiej zadbać o akumulator oraz całość telefonu nie narażając go na przegrzanie.
Przegrzanie
W skrajnych sytuacjach telefon może nagrzać się do tego stopnia, że przestanie działać. Dlatego ważnym jest by nie pozostawiać smartfona ani żadnego innego urządzenia mobilnego na silnym słońcu, w nagrzanych pomieszczeniach oraz ich nie przeładowywać. Tak jak człowiek elektronika mobilna najlepiej funkcjonuje w warunkach pokojowych, czyli 20 – 22 stopnie Celsjusza.
Częste korzystanie z urządzenia jak np. z telefonu do gier, rozmów video, nagrywania i odtwarzania filmów może dać się we znaki sprzętowi. Wzrost temperatury jest wyraźnym sygnałem, że czas najwyższy na zrobienie krótkiej przerwy w użytkowaniu. Zbyt częste wystawianie sprzętu na skrajne warunki będzie może skutkować dotkliwymi oraz kosztownymi awariami, których można łatwo uniknąć. Zmniejszenie częstotliwości użytkowania, wyłączenie zbędnych aplikacji, ustawienie trybu energooszczędnego oraz ładowanie o odpowiednich porach do określonych poziomów to wszystko pozwoli lepiej zadbać o „komfort” urządzenia mobilnego.
Przestrzegając tych prostych zaleceń będziecie mogli wydłużyć życie oraz utrzymać poziom funkcjonalności sprzętu na odpowiednim poziomie.