Jak wymienić matrycę w laptopie?

Matryca jest jednym z najbardziej czułych elementów laptopa, który z czasem wskutek upadków, uszkodzeń mechanicznych lub codziennej eksploatacji może ulec awarii. Często to ekran najbardziej obrywa za błędy systemowe, a nieopatrzne wykorzystanie siły do rozwiązywania problemów technicznych potrafi szybko zemścić się na matrycy. Niesprawna lub niedomagająca matryca, pokryta martwymi pixelami bardzo szybko odbija się na komforcie oraz jakości z codziennego używania sprzętu. Poniżej przedstawione zostało po krótce jak wymienić matrycę w laptopie na nową.

Na początku trzeba zebrać podstawowe potrzebne informacje. Odczytanie modelu matrycy jest punktem wyjścia do szukania zamiennika. Znając jedynie producenta oraz model laptopa nie ma się nigdy 100% pewności, że zakupiony doń ekran będzie rzeczywiście kompatybilny. Model oraz numer matrycy znajduje się na niej, by się do niego dostać należy rozkręcić ekran. Proces demontażu matrycy (LCD) jest podobny przy wszystkich laptopach.

Demontaż – co przygotować?

Podstawowe przedmioty jakie przydadzą się do szybkiego i wygodnego zdjęcia matrycy to niekończenie całe zaplecze śrubokrętów. Ostry nóż np. do kartonu, mały śrubokręt krzyżakowy oraz pojemnik na drobne części (głównie śrubki) będą niezbędne.

Zdemontowanie ramki

Plastikowa ramka, która chroni ekran przeważnie jest dodatkowo utrzymywana w miejscu za pomocą kilku śrubek. W niektórych przypadkach są one ukryte pod plastikowymi lub gumowymi zaślepkami. Śrubki mogą znajdować się zarówno na froncie, jak i po bokach ekranu.

Zaślepki jak i wszystkie mocujące śrubki należy usunąć. Istotnym jest żeby zlokalizować wszystkie – inaczej istnieje ryzyko spowodowania dodatkowych uszkodzeń w trakcie mocowania się z matrycą. Po odkręceniu śrubek należy odczepić plastikową ramkę, jeśli nie wyczuwa się oporu znaczy to, że wszystkie śrubki zostały odkręcone. Kolejnym krokiem jest podważenie ramy i powolne ściąganie jej do momentu aż zatrzaski puszczą.

Demontaż matrycy

Po odczepieniu ramki matryca powinna być w pełni widoczna. W miejscu zazwyczaj przytrzymują ją trzy metalowe uchwyty. Należy je odkręcić, zwracając baczną uwagę na wszystkie elementy, które osadzają matrycę.

Po odkręceniu wszystkiego na tylnej części matrycy powinno dać się zobaczyć taśmę wideo oraz odchodzące od inwertera przewody. W niektórych modelach laptopów w tym miejscu znajdują się klipsy. W zależności od modelu części znajdujące się po tylnej stronie matrycy należy odłączyć.

Po tym kroku matryca nadaje się do wyjęcia i zastąpienia nowym produktem. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.