Rodzaje matryc w notebookach

Matryca to podstawowy element laptopa. Jej odpowiednie dopasowanie przekłada się na jakość pracy oraz rozrywki. Matryce z biegiem czasu potrafią odmówić posłuszeństwa, wtedy przed użytkownikiem pojawia się konieczność zakupu nowej. Jednak kupienie byle czego nie wchodzi w grę. Poza dokładną specyfikacją techniczną, która musi być taka sama jak oryginalnej matrycy trzeba zdecydować się na jej określony typ.

Matryca błyszcząca czy matowa?

Refleksy świetlne padające na ekran mogą pojawić się wszędzie, wręcz nie ma przed nimi ucieczki. Matowe ekrany rozpraszają światło padające na monitor, dzięki czemu nie ma się efektu lustra a przestrzeń nie odbija się w ekranie. Błyszczący ekran często sprawia, że zamiast na ekranie widzieć efekty swojej pracy i się na nich skupić widzimy głównie to co znajduje się za naszymi plecami. W matrycach matowych obraz jest bardziej czytelny, a oczy męczą się mniej. Warto pamiętać o tym wybierając nową matryce do swojego laptopa lub kupując cały nowy sprzęt.

Matryca TN

Na rynku funkcjonuje wiele technologii, w których wykonane są matryce LCD w laptopach. Jedną z najtańszych w produkcji, a co za tym idzie najpowszechniejsza jest matryca TN (Twisted Nematic). Są to panele, które mają krótki czas reakcji przez co nie występuje w nich efekt smużenia. Jednak ekrany tego typu posiadają wąskie kąty widzenia – obraz jest wyraźny jedynie dla użytkownika siedzącego bezpośrednie przed monitorem.  Monitory TN nadają się doskonale dla graczy, którym zależy na krótkim czasie reakcji jak i do pracy administracyjno – biurowej, gdzie nie są wymagane wysokie parametry obrazu.

Matryca IPS

Graficy, zapaleni kinomaniacy oraz gracze, którzy cenią sobie bardziej jakość obrazu a nie prędkość reakcji panelu do swojego notebooka powinni wybrać matrycę IPS (In-Plane Switching). Ma ona bardzo szerokie kąty widzenia, a kontrast i nasycenie kolorów jest znacznie większe niż w przypadku matryc TN. Panele IPS mają jednak nieco dłuższy czas reakcji, prze co w obrazie o dużej dynamice można dostrzec niewielkie smużenie.

Po notebooki z wyświetlaczami IPS powinni sięgać graficy, którzy wymagają od monitora dobrego odwzorowania barw oraz ich szerokie palety. Istnieją jeszcze ekrany OLED oraz IGZO, które dają inne efekty.

Jak widać kwestia wyboru notebooka lub matrycy do niego nie jest wyborem, do którego należy podchodzić lekko. Ekran jest szczególnie ważnym elementem nie tylko dla każdego grafika oraz gracza, ale również osób pracujących długo z tekstem oraz arkuszami kalkulacyjnymi.  Dobranie odpowiedniej matrycy szybko przełoży się na jakość pracy oraz rozgrywek wynosząc je na zupełnie nowy poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.