Jak oszacować czas pracy laptopa na baterii?

Oszacowanie czasu pracy laptopa na baterii nie jest łatwe jednak można sobie z tym poradzić. Co sprawia trudność? Bateria nie zachowuje się liniowo, czyli jej zużycie nie jest zawsze takie samo. W sytuacjach idealnych energia zmagazynowana w trakcie cyklu ładowania powinna z baterii również wypłynąć. Rzeczywistość jest jednak inna. Wewnętrzne straty energii powodują, że wydajność jednostek prądu elektrycznego jest zawsze niższa niż 100 procent.  Im bardziej obciążenie baterii wzrasta tym bardziej rosną starty.

Ile wytrzyma laptop na tej baterii?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych przez użytkowników pytań. Bateria baterii nie jest równa. Może ona być kompatybilna z dwoma i więcej modelami różnych laptopów, z których każdy ma inne zapotrzebowanie na energię. To, jakie komponenty wchodzą w skład sprzętu odbija się bezpośrednio na zużyciu energii. Dla przykładu zintegrowana karta graficzna będzie miała mniejsze potrzeby energetyczne niż karta zewnętrzna, a to odbija się na długości pracy laptopa na jednym pełnym cyklu ładowania.

Jak sprawdzić ile laptop powinien pracować na baterii?

W pierwszej kolejności należy ustalić jakie jest zapotrzebowanie laptopa na prąd. Pomogą tutaj różne aplikacje jak np. Battery Care. Pobór mocy będzie się zmieniał w zależności od tego jakie aktualnie na laptopie wykonuje się czynności. Inny pobór będzie podczas przeglądania sieci, inny podczas oglądania filmu, a inny przy grach.  Drugą zmienną jest pojemność baterii określoną w Wh. Niezbędne informacje dotyczące pojemności baterii znajdzie się na nalepce znamionowej baterii. Pojemność czasem może być określana w mWh lub mAh.

Mając podaną określoną pojemność baterii w WH oraz pobór prądu przez laptopa, wystarczy podzielić Wh przez W aby uzyskać orientacyjny czas pracy laptopa na baterii. Dla przykładu, jeżeli bateria ma pojemność 60Wh, a laptop ma zapotrzebowanie 20W prądu to orientacyjny czas pacy laptopa na tej baterii wynosić będzie 3 godziny. Pamiętać trzeba, że jest to czas orientacyjny, bo jak było mówione wcześniej zapotrzebowanie laptopa jest zmienne w zależności od tego, jakie aktualnie wykonuje się czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.