Jak dobrać odpowiedni zasilacz do laptopa?

Przed wyborem odpowiedniego zasilacza do laptopa staje się częściej niż myśli. Wysługujący się zasilacz to zagrożenie dla sprzętu i nie tylko. Przegrzewający się zasilacz jest w stanie uszkodzić laptop, a jego zdolność do wywiązywania się z podstawowych funkcji staje się coraz bardziej nikła. Zasilacze do laptopa to szeroka kategoria produktów, pośród której można się szybko zagubić. Nie każdy zasilacz się nada, a kupowanie na szybko, gdy dodatek potrzebny jest na przysłowiowe wczoraj stwarza duże ryzyko nietrafienia z produktem.

W tym krótkim poradniku przedstawimy kilka kwestii, na których trzeba się skupić wybierając zasilacz. Z pewnością pomogą one szybciej wybrać właściwy wariant i na powrót cieszyć się wydajnością energetyczną swojego sprzętu.

Podstawowe parametry

Podstawowymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę są parametry laptopa, zasilacza oraz rodzaj wtyczki. Parametrami, które nas interesują są:

  • Napięcie – jest podawane w voltach. Musi się zgadzać z wartością podaną na laptopie
  • Natężenie prądu – mierzone jest w amperach, a ich wartość określa maksymalny prąd, którym może być obciążony zasilacz. Parametr ten może być nieznacznie większy niż wymagany przez laptop, jednak nie może być nigdy mniejszy. Jeśli podłączy się zasilacz o zbyt małym natężeniu można poważnie uszkodzić sprzęt, ponieważ podzespoły nie będę otrzymywały wystarczającej ilości energii.
  • Moc – podawana jest w watach. Podobnie jak w przypadku natężenia prądu, moc może być nieznacznie większa, ponieważ elektronika sterująca w laptopie decyduje jakich ilości energii potrzebuje.
  • Wtyk – jest to ostatnia i bardzo istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Problem stanowi fakt, że na rynku występuje kilkadziesiąt rodzajów końcówek w zależności od producenta oraz modelu laptopa. Wymiary podawane są w milimetrach i muszą się zgadzać. Jeśli nie wiemy jaki wymiar ma nasza wtyczka, warto zmierzyć, ja za pomocą suwmiarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.