Rodzaj matryc w laptopach

Laptop to narzędzie obecnie coraz częściej wybierane jako alternatywa dla stacjonarnego komputera. Laptopa można bez problemu zabrać ze sobą wszędzie i wygodnie wykonywać swoją pracę, jak i oddawać się rozrywce. Jednak wskutek mobilności sprzęt ten jest o wiele bardziej narażony na różnorodne uszkodzenia. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia ekranu/matrycy z powodu upadków lub złego transportu. Wydawać by się mogło, że uszkodzony ekran to kres życia dla laptopa i czas najwyższy zacząć się rozglądać za nowym sprzętem. Nie jest to prawdą, matrycę z powodzeniem można wymienić i to bez konieczności angażowania usług serwisowych. Zdemontowanie ekranu zajmie maksymalnie kilkanaście minut, a na odsłoniętej tabliczce znamionowej znajdują się dokładne informacje o tym jakiego zamiennika należy poszukiwać. Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jaki typ matrycy będzie nam potrzebny. Najpopularniejszymi matrycami obecnie stosowanymi w laptopach są TN oraz IPS. W tym artykule dowiecie się o nich więcej, by móc lepiej dostosować nowy dodatek do swoich potrzeb.

Matryce TN

Twisted Nomatic to matryce, w których struktura rozmieszczonych ciekłych kryształów układa się w kształt przypominający wstęgę. Jej końce znajdują się na specjalnych szklanych płytkach i są do siebie ułożone prostopadle. Padające w ten sposób światło zmienia polaryzację o 90 stopni. Największą zaletą tego typu matryc jest ich krótszy czas reakcji, przez co efekt smużenia jest praktycznie całkowicie wyeliminowany. Ekrany tego typu są najczęściej używane w monitorach gamingowych, jednak w przypadku laptopa nie poczuje się większej różnicy. W notebookach jest to rozwiązanie bardziej budżetowe, które sprawdzi się jako zamiennik dla wysłużonej lub zniszczonej matrycy bez wpędzania użytkownika w duże koszty.  Matryce TN w laptopach mają bardzo wąskie kąty widzenia, oznacza to, że wystarczy lekkie przechylenie głowy by obraz wyraźnie się pogorszył. Oczywiście wszystko rozbija się o podzespoły. Na rynku bez problemu znajdzie się laptop, który swoją funkcjonalnością znacznie przewyższa komputer stacjonarny i dopełnia go matryca TN. Jeśli laptop używany będzie głównie do rozgrywek sieciowych, gdzie czas reakcji ma pierwszorzędne znaczenie to matryca TN będzie strzałem w dziesiątkę.

Matryce IPS

Jest to drugi najpopularniejszy typ ekranu, który stosuje się w laptopach. IPS, czyli In-Plane Switching charakteryzuje się bardzo specyficznym ułożeniem ciekłych kryształów względem powierzchni ekranu – są one rozmieszczone równolegle w stosunku do powierzchni. Głównymi cechami tego typu matryc są znacznie wierniejsze odwzorowania barw oraz bardzo dobre kąty widzenia. Mimo wszystko nie jest to matryca wolna od wad – coś za coś. Stosunkowo niski kontrast matrycy sprawia, że kolor czarny bardziej doświadczany jest jako odcienie szarości. Matryce te są również znacznie wolniejsze – większy lag, przez co nie są zalecane do rozgrywek multimedialnych. W laptopach IPS-y nie są sobie równe. Mogą one znajdować się zarówno w budżetowych opcjach poniżej 2000 zł jak i w droższych wariantach po 3000 i więcej.  Chcąc kupić matrycę IPS nie straci się wiele, ceny samych komponentów mieszczą się w rozsądnej granicy. Warto jednak kierować się tutaj logiem producenta, a nie na siłę kupować promocyjne no-nameowe warianty.

Idealna matryca nie istnieje, zawsze trzeba ją dopasować do indywidualnych potrzeb oraz tego co będzie się głównie na laptopie robić. W zależności czy sprzęt będzie bardziej służył do gier czy do biurowej pracy, dobranie odpowiedniej matrycy na wymianę będzie kluczowe. Wzrok będzie mniej się męczył w efekcie będzie można bardziej skupić się na tym co się robi.

Szukając wysokiej jakości matryc zarówno TN jak i IPS warto zwrócić się w stronę sklepów, które zapewnią możliwie jak najszerszą ofertę i których produkty pochodzą z zaufanych źródeł. Sklep Świat Baterii powinien być jednym z miejsc wartych odwiedzenia, znajdujące się tam opcje, raczej szybko wpiszą się w potrzeby każdego wymagającego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.