Fakty i mity o żywotności baterii w laptopie

Korzystając z laptopa w końcu przyjdzie moment, że jego wydajność zacznie spadać. W sieci można znaleźć wiele informacji co do tego w jaki sposób wydłużyć żywotność akumulatora. Wiele z tych porad jest jednak błędnych. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze mity oraz rzeczywiste fakty co do życia baterii w komputerach przenośnych.

Przeciętna żywotność akumulatora w laptopie wynosi około 500 cykli ładowania. Spadek na wydajności i pojemności można zauważyć jednak wcześniej przed przekroczeniem tej granicy. Trwałość znajdujących się w baterii ogniw jest zależna nie tylko od ilości cykli, ale również od materiałów użytych w procesie produkcji. Tracą one na swojej wydajności po około 3 latach.

Jakie są fakty?

Nie warto rozładowywać baterii do końca – pełne rozładowanie akumulatora w laptopie negatywnie wpływa na jego trwałość. Należy, zatem unikać przypadków, gdy laptop wyłącza się sam z powodu braku energii. Obecnie większość laptopów posiada zabezpieczenia przed pełnym wylądowaniem – laptop sam wyłącza się, gdy poziom energii spadnie do określonego poziomu. Alternatywnie można ustawić ten poziom w opcjach zasilania w systemie operacyjnym.

Unikać ładowania do pełna – jeśli pozostawi się na długi czas w pełni naładowaną baterią w wysokiej temperaturze to zacznie ona szybko tracić na wydajności. Laptopy nagrzewają się podczas pracy i ładowania, najlepiej jest ustawić automatyczne odłączenie mocy na poziomie ok. 70-80%. Wiele nowocześniejszych modeli jest wyposażona w taką funkcję.

Nie przegrzewać laptopa – wysoka temperatura bardzo niekorzystnie wpływa na żywotność baterii. Najbardziej odpowiednim poziomem jest około 20 stopni Celsjusza. Nie można pozostawiać laptopa/notebooka na słońcu, w rozgrzanym aucie lub nagrzanym pomieszczeniu. Zbyt niska temperatura również może być szkodliwa, dlatego trzeba unikać skrajności. Należy pamiętać, by nie blokować otworów wentylacyjnych podczas używania sprzętu, nie trzymać go na kolanach i najlepiej zainwestować w podkładkę chłodzącą.

Oszczędzanie energii – jest to najlepszy sposób na wydłużenie życia akumulatora, zmniejszenie cykli ładowania oraz dłuższą wydajną pracę sprzętu. Korzystanie z trybów energooszczędnych pozwala wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu oraz zmniejszyć częstotliwość ładowania ogniwa.

Używanie dedykowanych zasilaczy – laptopy są bardzo podatne na różne uszkodzenia w tym skoki i spadki napięcia. Często ich przyczyną są źle dopasowane wtyczki. Zepsuty zasilacz lepiej zawsze wymienić na dedykowany, a tanie uniwersalne zasilacze mogą być źródłem różnorodnych zakłóceń i prowadzić do awarii.

Mity o baterii:

Wyjęcie baterii – często mówi się, że podczas pracy na zasilaniu z sieci należy wyjąc akumulator z laptopa. Ma to na celu zabezpieczenie go przed przeładowaniem i wydłużenie jego żywotności. Jednak ogniwa litowo – jonowe nie są w stanie być przeładowanymi, dzięki systemom zarządzającym ich pracą. Wiele nowoczesnych laptopów i notebooków posiada mechanizmy podtrzymujące dzięki temu bateria nie jest zbytnio obciążana.

Formatowanie – w starszych modelach gdzie baterie były niklowe natrafiało się na problem efektu pamięci. Do poprawnego działania potrzebowały one być sformatowane – czyli kilkukrotnie naładowane i rozładowane do pełna. Proces ten dla obecnych litowo – jonowych i polimerowych ogniw jest bardzo szkodliwa.

Odłączanie kabla po naładowaniu – odłączenie kabla nie jest czynnością, która wpłynie na trwałość akumulatora. Nowoczesne laptopy blokują dopływ energii po osiągnięciu 100%, dzięki temu niwelują one ryzyko uszkodzenia i nadmiernego zużycia ogniw.

Mimo stosowania się do wszystkich zasad bezpieczeństwa i oszczędności wcześniej czy później bateria zakończy swoje działanie na najwyższych obrotach. Osoby szukające nowych, kompatybilnych oraz dedykowanych baterii do laptopów zapraszamy do Świata Baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.