Ile przeżyje laptop?

Każdy kupiony na początku sprzęt zachwyca swoimi możliwościami, osiągami i funkcjonalnością. Nowe laptopy to powód do dumy dla użytkownika. Pozwalają one wynieść codzienną jakość pracy oraz rozrywki na nowy poziom. Jednak z czasem laptop powoli zaczyna niedomagać tracąc na swoim potencjale. Ile laptop jest w stanie przeżyć od momentu kupna do momentu, gdy pewnych oznak nie można już dłużej ignorować i trzeba zacząć się nastawiać na kupno nowego sprzętu? Wszystko zależy od kilku czynników najważniejsze zostały wymienione w tym artykule.

Kilka oznak oznaczających, że sprzęt trzeba zmienić

Technologie starzeją się coraz szybciej. Często sprzęt po otwarciu pudełka jest już przestarzałym. Przeciętny porządny laptop jest w stanie wytrzymać ponad 5 lat intensywnego użytkowania. Nie ma jednak, co się oszukiwać, że sprzęt będzie funkcjonował na takim samym optymalnym poziomie zawsze. W pewnym momencie nadejdzie chwila, gdy zakup nowego laptopa stanie się konieczny. Poniżej kilka objawów jak rozpoznać czy znaleźliśmy się na granicy.

  1. Laptop nie zawsze się włącza – przyczyną jest najczęściej uszkodzony zasilacz lub płyta główna. Jeśli laptop jest w miarę nowy to naprawa tych komponentów i wymiana akcesoriów względnie się opłaca. Jednak, jeśli urządzenie ma już kilka nacięć na pasku to warto rozważyć kupno nowego sprzętu.
  2. Laptop samoczynnie się wyłącza – nagłe wyłączenie się sprzętu może skutkować utratą danych oraz uszkodzeniem wrażliwych komponentów. Wyłączanie się mimo naładowanej baterii może być spowodowane przez awarię na płycie głównej lub kości RAM.
  3. Wadliwe wyświetlanie obrazu – ekran może w pewnym momencie stawać się wyblakły, pokryty kolorowymi liniami lub usiany martwymi pixelami. Przyczyn nie można jednoznacznie tutaj umiejscowić, wady mogą być spowodowane usterką karty graficznej, matrycy, płyty głównej lub elementów, które łączą podzespoły.
  4. Laptop funkcjonuje jedynie z podłączonym zasilaczem – mimo obecności baterii laptop jej nie widzi lub nie jest w stanie wykorzystać. W pełni naładowana bateria może rozładować się w kilka chwil. Problem stanowi wtedy nie tylko bateria, ale również zasilacz lub płyta główna. Jeśli pracuje się z laptopem tylko w domu lub w biurze to w takiej sytuacji można jeszcze ze sprzętu korzystać, jednak odpada tutaj całkowicie mobilność, bo sprzęt, by działać jest uzależniony od położenia najbliższego gniazdka.
  5. Przegrzewanie się sprzętu – przegrzanie może powodować, że laptop będzie się wyłączał, jednak niekiedy duże temperatury mogą prowadzić do trwalszych i bardziej kosztownych uszkodzeń. Przyczyną przegrzewania się może być zbyt duże obciążenie podzespołów, które są już przestarzałe lub fakt, że urządzenie nie radzi sobie z obowiązującym aktualnie technologicznym standardem.
  6. Laptop działa zbyt wolno – przyczyną może być uszkodzenie dysku lub pamięci. Jeżeli laptop jest starszej generacji wolniejsze działanie jest wynikiem przestarzałej specyfikacji technicznej. Rozwiązaniem problemu może być rozbudowa o nowe komponenty, jednak jest to kosztowny proces, który często jest droższy i bardziej problematyczny niż kupno nowego sprzętu.
  7. Widoczne uszkodzenia – potrzaskana klawiatura, rozbity ekran, uszkodzenia portów, awarie po zalaniu laptopa – to główne powody, dla których warto wymienić sprzęt na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.