Laptop w upałach – wpływ temperatury na baterie

W nadchodzące lato raczej żaden użytkownik nie rozstanie się ze swoim laptopem. Sprzęty te będą towarzyszyły zarówno w domu, w pracy, w podróży oraz w trakcie przebywania w różnych miejscach na globie. Laptop stał się narzędziem, bez którego trudno jest sobie wyobrazić codzienną pracę lub rozrywkę. Granie, streamowanie filmów i seriali, praca nad aktualnymi projektami wszędzie tam niezbędnym jest posiadanie zaufanego laptopa. Można jednak w czasie upałów zauważyć, że sprzęt zaczyna spowalniać, a jego rezerwa energetyczna starcza na znacznie krótszy czas. W rezultacie laptop musi coraz dłuższe okresy spędzać na byciu podłączonym do kabla ładującego lub power banka do laptopa, przez co traci on na mobilności i uziemia użytkownika w miejscu.

Bateria w laptopie siłą rzeczy się eksploatuje. Każda posiada określoną ilość cykli ładowania, po których przekroczeniu zaczyna tracić na pojemności. Wysoka temperatura jest w stanie ten proces bardzo przyśpieszyć. Laptop powinien być przechowywany i użytkowany w temperaturze pokojowej, która jest dla niego optymalna. Wystawianie sprzętu i baterii na skrajne temperatury zarówno dodatnie jak i ujemne, potrafi bardzo szybko negatywnie odbić się na funkcjonalności sprzętu.

W czasie letnich miesięcy zdarzają się sytuacje, gdy chce się posiedzieć z laptopem np. na zacienionym tarasie, nad hotelowym basenem lub wynieść go na zewnątrz np. przy grillu do słuchania muzyki. Tego typu zabiegi mogą wpłynąć niekorzystnie na późniejsze działanie sprzętu. Trzeba szczególnie uważać, gdy przenosi się laptop z pomieszczenia np. klimatyzowanego w upalne środowisko. W takim wypadku może zachodzić skraplanie się wody na podzespołach wewnątrz sprzętu co znacznie zwiększa ryzyko powstania poważnej awarii.

Jeśli nie ma konieczności do przenoszenia laptopa w ukrop to lepiej sobie takie działania darować. Fakt może to trochę ograniczyć ogólną mobilność, jednak zwróci się dłuższą funkcjonalnością sprzętu zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku. Rozwiązaniem, które może pomóc laptopowi przetrwać upały jest zmniejszenie jego codziennego obciążenia – tak by się dodatkowo nie nagrzewał. Wyłączenie części programów z autostartu, zmniejszenia jasności ekranu, odłączenie urządzeń dodatkowych jak np. dyski zewnętrzne lub huby podczas używania wszystko to pozwoli na lepsze zadbanie o baterię i ogólną kondycję laptopa. Podstawowym artykułem w jaki należałoby się zaopatrzyć na czas letnich upalnych dni jest podstawka chłodząca. Pozwala ona na wygodniejsze trzymanie laptopa podczas pracy – pod kątem. Zapewnia ona również optymalną drożność kanałów wentylacyjnych oraz nawiew zimniejszego powietrza. Dzięki temu sprzęt nie będzie się przegrzewać i możliwym będzie zachowanie jego pełnej funkcjonalności na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.