Odciążenie laptopa – jak to zrobić?

Z czasem bateria w laptopie coraz bardziej się eksploatuje, proces ten  jest z reguły przyspieszany przez nieodpowiednie obchodzenie się ze sprzętem przez użytkownika. W rezultacie laptop z urządzenia mobilnego zmienia się w statyczny sprzęt, który cały czas musi być podłączony do kabla zasilającego. Wtedy staje się przed dwoma możliwościami – pierwszą kosztowniejszą, czyli kupieniem laptopa oraz drugą częściej wybieraną czyli wymianą baterii. Jednak jeśli będzie się źle obchodziło z laptopem to koło się zamknie, a sama bateria będzie się szybciej eksploatować.

Użytkownik lubi używać laptopa w różnych pozycjach oraz miejscach, gdzie nie zawsze jest dostęp do gniazdka zasilającego. Leżąc z laptopem na łóżku, siedząc z nim w fotelu lub zabierając go na uczelnię przeważnie nie chce się targać ze sobą kabla, który przywiązuje użytkownika do jednego miejsca. Bateria siłą rzeczy w zależności od wykonywanych czynności będzie traciła energię, są jednak proste sposoby by ten proces spowolnić.

Podstawowym jest wyłączenie wszelkich zbędnych programów, które uruchamiają się wraz z włączeniem laptopa. Programy z autostartu potrafią bardzo obciążyć energetycznie laptop podczas codziennej pracy i zauważalnie skrócić czas w jakim będzie on działał na samej baterii. Z reguły większości programów, które znajdują się w autostarcie nie używa się od razu – rozsądnym krokiem jest zatem ich wyłączenie. Drugim sposobem na przedłużenie funkcjonalności laptopa na samej baterii jest zmniejszenie jasności ekranu. Duża jasność to większe obciążenie i szybszy ubytek energii. Nie zawsze potrzebnym jest ustawianie jasności na max – męczy to oczy i odbija się negatywnie na baterii. Trzecim sposobem jest prawidłowe zadbanie o temperaturę laptopa – by się nie przegrzewał. Trzymanie sprzętu na kocu, kołdrze lub kolanach nie jest najlepszym pomysłem. Warto tutaj zainwestować w środki, które zapewnią drożność kanałom wentylacyjnym jak np. podstawki chłodzące. W czasie korzystania ze sprzętu warto również odłączyć wszelkie urządzenia dodatkowe, które mogą niepotrzebnie ciągnąć energię, a nie są używane – jak np. dyski zewnętrzne. Ostatnią opcją jest kupienie jakościowej baterii, która pozwoli zacząć wszystko od nowa i sprawnie uskuteczniać dobre nawyki. Te kilka propozycji pozwoli przedłużyć czas funkcjonowania sprzętu bez kabla nawet do kilkudziesięciu minut (w zależności co na sprzęcie się robi). Dzięki temu użytkownik zyska znaczenie więcej komfortu i swobody w codziennym korzystaniu ze swojego sprzętu, a praca lub rozrywka nabiorą nowego wymiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.