UPS dla komputera

Zasilacz awaryjny UPS jest urządzeniem coraz częściej stosowanym w miejscach pracy oraz domach prywatnych by zabezpieczyć swoje dane przed utratą. Tego rodzaju sprzęt coraz bardziej się popularyzuje. UPS-y są bardzo popularne w przestrzeniach biurowych, serwerowniach, szpitalach, zakładach pracy i coraz szybciej pojawiają się tez w domach. Dziś pracę zabiera się ze sobą do domu. Różne dane są podatne na utratę wskutek nagłych skoków napięcia lub utraty prądu. Sama listwa przeciwprzepięciowa to zbyt mało żeby ochronić swój komputer lub laptop przed różnorodnymi zagrożeniami.

Czym jest zasilacz UPS?

Zasilacz UPS jest urządzeniem, które zapewni zasilanie awaryjne w przypadku zaniku zasilania z sieci energetycznej. Filtruje on również zakłócenia z niech pochodzące. Oznacza to, że sygnał jest dostosowywany na bieżąco a wszelkie skoki napięcia niwelowane. W rezultacie podłączony sprzęt działa bezpieczniej i bezproblemowo, a ryzyko utraty danych znika. Parametry napięcia zasilania dostarczanego do naszych domów są nieregularne w czasie i nie zawsze wynoszą 230V. Nawet w terenie miejskim zasilanie z sieci może wynosić okresowo 260V, a czasami poniżej 200V.  UPS zapewniając stabilność zasilania, gwarantuje poprawność pracy urządzeń elektronicznych. Zasilacze awaryjne mają różną wielkość. Pojedyncze UPS-y nadają się idealnie do zabezpieczenia komputera lub laptopa. Możliwy jest również ich montaż w szafach typu RACK gdzie znajduje się od kilku do kilkunastu rezerwowych zasilaczy.

Jak działa UPS i co daje?

UPS dzięki wbudowanym akumulatorom zapewnia stałe, niezakłócone potrzymanie podłączonych do niego urządzeń przez określony czas. Akumulatory magazynują prąd pobierany z sieci. W momencie nastąpienia wahań lub zaniku zasilania UPS wykorzystuje zgromadzoną energię przełączając się na zasilanie awaryjne. W ten sposób zyskuje się niezbędny czas na bezpieczne wyłączenie sprzętu.

UPS posiada również funkcję regulacji oraz filtracji zasilania pochodzącego z sieci do akceptowalnych dla urządzeń parametrów. Wiele modeli zasilaczy awaryjnych potrafi dostarczać stabilne zasilanie niezależnie od parametrów otrzymanych z sieci. Wyładowania atmosferyczne potrafią powodować przepięcia w sieci – UPS-y są w stanie je stabilizować, mówiąc krótko w czasie burzy nie będzie trzeba wyłączać komputera.

Moc zasilacza UPS określa ilość urządzeń, które będziemy mogli do UPSa podłączyć jednocześnie. Moc rzeczywista przykładowego zasilacza 1000VA, umożliwia podłączenie urządzenia o obciążeniu od 500W do nawet 800W. Istotnym parametrem jest czas pracy na akumulatorach przy określonym obciążeniu. Zazwyczaj zasilacze awaryjne przy maksymalnym obciążeniu pozwalają podtrzymać zasilanie przez kilka minut. Jeżeli potrzebujemy dłuższego czasu podtrzymania, powinniśmy kupić UPS o większej mocy lub dodatkowy moduł bateryjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.