Jak wybrać baterię do laptopa?

Wybór nowej baterii do laptopa nie musi wcale być czymś, przed czym trzeba się wzmagać. Odkładanie na później zakupu nowego komponentu tylko, dlatego, że nie chce się podejmować próby dopasowania jest słabą strategią. Wyeksploatowana bateria w laptopie to nie tylko mniejszy komfort i mobilność, ale również zagrożenie dla sprzętu.

Wymieniając baterię nie można decydować się na warianty pierwsze z brzegu. Baterię do laptopa trzeba dopasować. Ten krótki poradnik odpowie, na czym się skupić wybierając baterię do laptopa, tak by kupić dodatek w pełni kompatybilny. To, że bateria będzie fizycznie pasować to zbyt mało, żeby mówić o dobrze dopasowanym elemencie. Co trzeba zatem sprawdzić by dobrać trafioną baterię do laptopa?

Producent, partia, model

Są to informacje najbardziej istotne. Posiadając je można się skupić na konkretnych produktach i szybciej znaleźć wariant pasujący do laptopa z morza rozmaitych opcji dostępnych na rynku.

Numer partii to identyfikator, dzięki któremu można jednoznacznie zidentyfikować część w ramach oferty jednego producenta. Numer ten musi być zawsze znany przed kupnem nowej baterii. W celu jego sprawdzenia należy odwrócić laptop i jeśli istnieje taka potrzeba to wyjąć baterię. Numer przeważnie jest nadrukowany na etykiecie pod spodem. Następnym krokiem jest marka, czyli czy laptop jest od Sony, Dell, HP lub innego producenta. Ostatnią w kolejce jest znajomość modelu. Jego nazwa może składać się z kilku elementów np. HP Pavilion dv7. Dla potwierdzenia warto sprawdzić informacje znajdujące się w  systemie operacyjnym.

Pojemność czyli natężenie

Pojemność określa całkowitą ilość energii jaką bateria jest w stanie zgromadzić. Im pojemność jest większa, tym odstęp między kolejnymi ładowniami się wydłuża. Pojemność mierzy się amperach, a systemem zapisu są miliamperogodziny (mAh). Wybierając nową baterię trzeba być móc w stanie mniej więcej określić na ile mocy ma się zapotrzebowanie – wszystko zależy od codziennej eksploatacji laptopa.

Napięcie

Napięcie to różnica potencjałów zachodząca  między dwoma punktami obwodu lub pola elektrycznego. Bateria do laptopa posiada cztery rodzaje pomiarów napięcia. Każdy z nich wpływa na jej żywotność. Można wyróżnić:

  • Napięcie neutralne – gdy akumulator jest odłączony
  • Napięcie nominalne – zakres, który mówi o napięciu w zależności od liczby ogniw w akumulatorze
  • Napięcie ładowania – napięcie akumulatora, gdy jest włączony
  • Napięcie rozładowania – to napięcie określane jest przez stan naładowania i prąd płynący z baterii.

Decydując się na nową baterię należy wybrać model o pomiarach możliwie jak najbardziej zbliżonych do oryginalnej baterii.

Moc

Liczba Watów pokazuje jaką ilość energii elektrycznej bateria w laptopie zużywa. Odpowiednią ich wartość można wyliczyć przez liczbę ogniw znajdujących się w baterii. Im ogniw jest więcej tym wyższa pojemność. Baterie z większą ilością ogniw mogą często nie pasować do laptopa lub powodować lekkie jego podniesienie. W tej drugiej sytuacji fakt ten można wykorzystać do zapewnienia sprzętowi lepszego przepływu powietrza. Większość informacji odnośnie baterii można znaleźć w systemie operacyjnym lub na odpowiednich etykietach dołączonych do części. Kupno nowej baterii do laptopa można szybko sfinalizować bez potrzeby oddawania sprzętu w ręce serwisu i generowania dodatkowych kosztów. Szeroki wybór baterii do laptopów można znaleźć między innymi tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.